Sports

2018 RJRGleaner National Sportsman and Sportswoman Awards winners

Monday, January 21, 2019

Print this page Email A Friend!


ATHLETES OF THE YEAR BY SPORT (Category Awards)
SPORT WOMEN MEN
AQUATICS (swimming) Alia Atkinson Keanan Dols

ATHLETICS Janieve Russell Fedrick Dacres
BADMINTON Katherine Wynter Gareth Henry
BASKETBALL Cadene Cowan Michael Rogers
BOBSLEIGH Carrie Russell
BODYBUILDING Kristen McGregor Lenroy Morrison
BOXING ----------------------- Kemahl Russell
CRICKET Stafanie Taylor Andre Russell
CYCLING Dahlia Palmer -------------------
FENCING Caitlin Nicole Chang ---------------------
FOOTBALL Khadija Shaw Andre Blake
GOLF -------------------------- J Christopher Burrowes
GYMNASTICS Danusia Francis Stephan Lewis
HOCKEY Demi Nicholson Jonté Johnson
MOTOR SPORTS ----------------------- Jeffrey Panton
NETBALL Shamera Sterling -----------------------
PARA-SPORTS Shauna-Kay Hines Tevaughn Thomas
ROWING ------------------------ Laron Williamson
RUGBY LEAGUE ------------------------ Marvin Thompson
RUGBY UNION Lovell Evans Mikel Facey
SHOOTING ----------------------- Lesgar Murdock
SKEET Wendy McMaster Christian Sasso
SQUASH ------------------------- Christopher Binnie
SURFING Elim Beckford Icah Wilmot
TABLE TENNIS Tsenaye Lewis Azizi Johnson
TAEKWONDO Jasmine Barrows Ackeem Lawrence
Para-taekwondo Shauna-Kay Hines Brandon Sealy
TENNIS Michaela Stephens Rowland Phillips
TRIATHLON Llori Sharp Phillip McCatty
Mid Games (CHESS) Krishna Gray Shreyas Smith

Major Awards
Chairman's Award - Ian Wilkinson
People's Choice |Performance of the Year” Award - Alia Atkinson
Gleaner Newspaper Iconic Award - Alia Atkinson
Victoria Mutual Y.O.U.T.H. Award - Jodi Ann Brown
Runner-up Sportsman of the Year - Ronald Levy
Runners-up Sportswoman of the Year (a tie) Danniel Thomas-Dodd & Kimberly
Williams
Sportswoman of the Year - Alia Atkinson
Sportsman of the Year - Fedrick Dacres


Special Awards
Special Awards for Individual Achievement

CENTRAL AMERICAN & CARIBBEAN GAMES – BARRANQUILLA, COLOMBIA
Athletics
Sashalee Forbes – Gold Medal – 200m Women
Tiffany James –Gold Medal – 400m Women
Jonielle Smith – Gold Medal – 100m Women
Ronda Whyte – Gold Medal – 400m Hurdles Women
Ramone Bailey – Gold Medal – Long Jump Men
Nesta Carter – Gold Medal – 100m Men
O'Dayne Richards – Gold Medal - Shot Putt Men
Swimming
Alia Atkinson – Gold Medals – 50m Butterfly, 50m Breaststroke and 100m
Breaststroke Women

COMMONWEALTH GAMES 2018 – GOLD COAST, AUSTRALIA
Athletics
BRONZE MEDALS: Gayon Evans – 100m Women
Natoya Goule – 800m Women
Stephenie Ann McPherson – 400m Women
Yanique Thompson – 100m Hurdles Women
Yohan Blake – 100m Men
Javon Francis – 400m Men
Jaheel Hyde – 400m Hurdles Men
Para Sports
BRONZE MEDAL: Trevaughn Thomas - Mens T47 100m
Athletics
SILVER MEDALS: Shericka Jackson – 200m Women
Shanieka Ricketts – Triple Jump Women
Anastacia Le-Roy – 400m Women
Christania Williams – 100m Women
Danielle Williams – 100m Hurdles Women
Hansle Parchment – 110m Hurdles Men
Travis Smikle –Discus Men
Swimming
Alia Atkinson –Silver Medal – 50m Breaststroke Women
Athletics
GOLD MEDALS: Aisha Praught-Leer – 3000m Steeplechase Women
Janieve Russell – 400m Hurdles Women
Daniel Thomas-Dodd – Shot Putt Women
Kimberly Williams – Triple Jump Women
Fedrick Dacres – Discus Men
Ronald Levy – 110m Hurdles Men

YOUTH OLYMPIC GAMES – BUENOS AIRES, ARGENTINA
Athletics
Ackera Nugent – Bronze Medal – 100m Hurdles Women
Antonio Watson – Silver Medal – 200m Men

IAAF WORLD UNDER 20 CHAMPIONSHIPS
Wayne Pinnock – Bronze Medal – Long Jump Men
Chantz Sawyers – Bronze Medal – 400m Men
Britany Anderson – Silver Medal – 100m Hurdles Women
Shiann Salmon – Silver Medal – 400m Hurdles Women
Orlando Bennett – Silver Medal – 110 Hurdles Men
Christopher Taylor – Silver Medal – 400m Men
Kai Chang – Gold Medal – Discus Men
Damion Thomas – Gold Medal – 110m Hurdles
Briana Williams – Gold Medals – 100m and 200m

Special Awards for Team Achievement

SPECIAL OLYMPICS
Jamaica's Men's Football Team - Second Place at Unified Football Cup (Chicago)

CRICKET

WEST INDIES WOMEN'S REGIONAL T20 BLAZE TOURNAMENT
Jamaica Senior Women's Cricket Team - Winners

CENTRAL AMERICAN & CARIBBEAN GAMES – BARRANQUILLA, COLOMBIA
Athletics
Women's 4x100m Relay Team – Gold Medal -
Jura Levy, Sherone Simpson, Jonielle Smith, Natasha Morrison
Badminton
Gareth Henry and Samuel O'Brien Ricketts – Gold Medal – Men's Doubles

RUGBY UNION - RUGBY AMERICAS NORTH SEVENS CHAMPIONSHIP
Jamaica Crocs Senior Rugby 7s Team - Winner
RUGBY LEAGUE - 2018 RUGBY LEAGUE AMERICAS CHAMPIONSHIP
Jamaica Warriors Senior Rugby League Team - Winner of the Rugby League Americas
Championship and thereby qualifiers for the 2021 Rugby League World Cup

FIFA WOMEN'S WORLD CUP 2019 CONCACAF QUALIFYING TOURNAMENT
Jamaica's Reggae Girlz Senior Football Team- Third place finish at the CONCACAF Championship, thereby qualifying for the FIFA World Cup 2019 in France

COMMONWEALTH GAMES 2018 – GOLD COAST, AUSTRALIA
Athletics
BRONZE MEDALS: 4x100m Men's Relay team: Oshane Bailey, Yohan Blake, Everton
Clarke, Warren Weir, Nigel Ellis
4x400m Men's Relay Team: Javon Francis, Demish Gaye, Jermaine Gayle, Peter Matthews
SILVER MEDALS: 4x100m Women's Relay Team: Christania Williams, Natasha Morrison, Gayon Evans, Elaine Thompson
GOLD MEDALS: 4x400m Women's Relay Team: Christine Day, Anastasia Le-Roy,
Janieve Russell, Stephenie Ann McPherson
NETBALL
Jamaica's 'Sunshine Girls' Senior Netball Team - Bronze Medal at the 2018

Commonwealth Games
and Second at the 2018 Netball Fast5 World Series in Australia.

IAAF WORLD UNDER 20 CHAMPIONSHIP
4x400m Girl's Relay Team - Bronze Medal – Janielle Josephs, Stacey-Ann Williams, Shiann
Salmon, Calisha Taylor, Chrissani May
4x100m Boy's Relay Team – Silver Medal – Xavier Nairne, Christopher Taylor, Jhevaughn Matherson, Michael Stephens

CERTIFICATES OF MERIT
Pier-Ann Brown: For her long distinguished service to Jamaican sport as a physiotherapist.

Joseph Clarke: For his long and outstanding service to badminton as an administrator and umpire.

Dotlyn Daley: For her sustained and outstanding service to athletics as a manager and administrator.

Elaine Walker-Brown: For her long, sustained and distinguished service to women's football in Jamaica.

St John Ambulance service: For its over 115 years of distinguished and selfless service to sport in Jamaica at all levels and in all communities

SECONDARY SCHOOLS AWARDS (Nominated by ISSA)
Sport Boys School Girls School

Football

Lamar Walker Clarendon College
Chavel Henry Excelsior High Netball
Latanya Wilson Gaynstead High


Cricket

Kirk McKenzie Excelsior High


Athletics

Romaine Beckford Buff Bay High

Gabrielle Bailey St Jago High


Now you can read the Jamaica Observer ePaper anytime, anywhere. The Jamaica Observer ePaper is available to you at home or at work, and is the same edition as the printed copy available at http://bit.ly/epaperlive


ADVERTISEMENT




POST A COMMENT

HOUSE RULES

1. We welcome reader comments on the top stories of the day. Some comments may be republished on the website or in the newspaper � email addresses will not be published.

2. Please understand that comments are moderated and it is not always possible to publish all that have been submitted. We will, however, try to publish comments that are representative of all received.

3. We ask that comments are civil and free of libellous or hateful material. Also please stick to the topic under discussion.

4. Please do not write in block capitals since this makes your comment hard to read.

5. Please don't use the comments to advertise. However, our advertising department can be more than accommodating if emailed: advertising@jamaicaobserver.com.

6. If readers wish to report offensive comments, suggest a correction or share a story then please email: community@jamaicaobserver.com.

7. Lastly, read our Terms and Conditions and Privacy Policy



comments powered by Disqus
ADVERTISEMENT

Flirting while in a relationship is disrespectful.
Yes
68%
No
11%
It depends
21%

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Today's Cartoon

Click image to view full size editorial cartoon
ADVERTISEMENT